En skola har friluftsdag och grillar sojakorv. Skolan har 112 elever och varje elev får två korvar. Korvarna säljs i 8-pack. Hur många paket korv måste skolan köpa för att det ska räcka till alla elever?

Svar: 28 st

Använd innehållsdivision (antal korvar / antal korvar per paket). Tänk på att det bara går att köpa in hela korvpaket.

Antal elever: 112
Antal korvar som behövs: 112 · 2 = 224
Antal korvar per paket: 8
Antal paket som behövs: 224 / 8 = 28 st

En förpackning med tabletter innehåller 137,5 g läkemedel. Varje tablett väger 500 mg. Hur många tabletter finns i förpackningen?

Svar: 275 st

Gör samma enhet. Använd innehållsdivision (hur många gånger får tablettvikten plats i totala vikten?).

Totala vikten: 137,5 g
Varje tablett: 500 mg = 0,5 g
Antal tabletter: 137,5 / 0,5 = 275 st

Nushi köper ett telefonkort för att ringa till släktingar utomlands. Varje samtalsminut kostar 1,14 kr och kortets värde är 50 kr. Hur många minuter kan hon ringa?

Svara med två decimaler.

Svar: 43,86 min

Använd innehållsdivision (hur många gånger får minutkostnaden plats i värdet?)

Kortets värde: 50 kr
Minutkostnad: 1,14 kr
Antal samtalsminuter: 50 / 1,14 ≈ 43,86 min

Ying ska såga upp en träbalk i bitar. Varje bit ska vara 45 cm lång. Balken är 5,9 m. Hur många bitar räcker balken till?

Svara i hela bitar.

Svar: 13 st

Gör samma enhet. Använd innehållsdivision (hur många gånger får bitlängden plats i balklängden?).

Balkens längd: 5,9 m
Längd per bit: 45 dm = 0,45 m
Antal bitar: 5,9 / 0,45 ≈ 13,1111 ≈ 13 st